Google Analytics, czyli darmowe narzędzie SEO na miarę 2021 roku

Google Analytics to bardzo ważne narzędzie dla każdego, kto zajmuje się marketingiem, w tym dla osób prowadzących własną działalność. To dlatego, że Analytics oferuje darmowy wgląd w ruch na stronie internetowej Twojej firmy, a te spostrzeżenia są cenne dla każdego, kto zajmuje się sprzedażą dla konsumentów. W tym artykule dowiesz się, czym jest Google Analytics, jakie są jego wady, zalety czy możliwości, a także jakie istnieją alternatywy. 

Spis treści

Analityka cyfrowa

Jest to proces analizy danych cyfrowych pochodzących z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne i inne. Zapewnia ona jasną wizję tego, jak zachowują się użytkownicy Twojej strony. Dzięki analityce cyfrowej, firmy uzyskują wgląd w obszary, w których normalnie by nie znali. Analityka cyfrowa pomaga firmom zapewnić lepsze SXO dla swoich klientów i nowych użytkowników, co stopniowo prowadzi do osiągnięcia pożądanych celów. 

Inaczej, analityka cyfrowa jest narzędziem wykorzystywanym przez organizacje do zbierania, mierzenia i analizowania danych jakościowych i ilościowych – także konkurencyjnych. Dane te są następnie wykorzystywane do poprawy i modyfikacji bieżących działań biznesowych.

Wartość analityki cyfrowej pozwala na bardziej precyzyjne gromadzenie spostrzeżeń i ilościowe określenie zwrotu z inwestycji w kanały marketingowe. Zbieranie danych z różnych platform pozwala także na lepszy wgląd w lejek sprzedażowy. 

Co to jest Google Analytics?

Google Analytics to darmowe narzędzie analityczne oferowane przez Google, które pomaga analizować ruch na stronie internetowej, czyli prościej, jest to zupełnie darmowe narzędzie SEO, z którego możesz skorzystać.

Twoja strona internetowa służy jako centrum dla całego ruchu cyfrowego. Jeśli prowadzisz jakiekolwiek działania marketingowe, takie jak reklamy w wyszukiwarkach lub mediach społecznościowych, Twoi użytkownicy najprawdopodobniej odwiedzą Twoją stronę internetową gdzieś w trakcie przeglądania różnych treści w sieci.

Centrum obecności w sieci

Biorąc pod uwagę, że Twoja strona internetowa jest centralnym punktem Twojej obecności w sieci, jest to najlepszy sposób, aby dać Ci ogólny i dość konkretny obraz skuteczności wszystkich kampanii, które prowadzisz w celu promowania swoich produktów/usług online. Google Analytics jest darmowym narzędziem, które może pomóc Ci śledzić efektywność Twojego marketingu cyfrowego.

Właśnie dlatego ponad 50 milionów stron internetowych na całym świecie korzysta z Google Analytics

Google Analytics jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną, samoobsługową platformą tego typu na rynku. Jest bezpłatna i bardzo popularna wśród firm, które chcą korzystać z wizualizacji danych. W czasach, gdy firmy utrzymują się z kliknięć i innych wskaźników, Google Analytics stało się czymś bardzo ważnym. 

 

Czy dużo firm używa Google Analytics?

Tak. Obecnie ponad 70% firm używa systemów Google Analytics do raportowania wydajności online. Jednak wdrożenie Google Analytics pozostaje w rękach użytkownika, ponieważ to darmowa aplikacja. Oczywiście istnieje wiele samouczków dostępnych na stronach takich jak LinkedIn lub YouTube, więc należy pamiętać o szkoleniu się podczas wdrażania.

Oprócz problemów ze wsparciem, Google Analytics nie obsługuje tak wielu źródeł danych jak najlepiej punktowane przez użytkowników aplikacje, ale nadal pozostaje bardzo popularnym narzędziem. 

 

Czemu Google Analytics jest ważne?

Marketerzy korzystają z Google Analytics, gdy chcą uzyskać informacje, które pomogą im lepiej dotrzeć do właściwych odbiorców, a właściciele firm używają go do określenia czy kampania lub promocja osiągnęły sukces. 

Google Analytics jest po to, aby odpowiedzieć na pytania takie jak:
 • Jak mogę poprawić SXO, czyli wrażenia użytkownika, wrażenia mobilne i szybkość ładowania mojej strony internetowej?
 • Jakie treści na mojej stronie są najbardziej angażujące?
 • Skąd jest największy ruch na stronie?
 • Jakie są moje najpopularniejsze strony?
 • Ilu odwiedzających weszło na moją stronę?
 • Czy jakieś witryny kierują ruch na moją stronę? Które z nich?
 • Jak wygląda mój współczynnik konwersji?
 • Google Analytics pomaga odpowiedzieć na to i wiele wiele innych, w zależności od potrzeb biznesowych lub branżowych. 

Jak korzystać z Google Analytics?

Zanim zaczniesz korzystać z Google Analytics

A więc… zanim zaczniesz korzystać z Google Analytics, będziesz musiał założyć konto Google. Oznacza to, że musisz mieć zarejestrowany adres e-mail i dobre hasło.

Po utworzeniu konta Google, nie oznacza to, że automatycznie masz dostęp do GA. Czego potrzebujemy zanim przejdziemy do meritum? Sprawdźmy!

Konto, własność i widok

Korzystanie z Google Analytics wymaga co najmniej jednego (czasem kilku) kont. Konto nie oznacza od razu konta użytkownika, może to być organizacja. Szef działu technicznego SEO, specjalista ds. marketingu i inni w firmie mogą zalogować się na konto organizacyjne, używając swojego identyfikatora e-mail Google. Możesz nadać użytkownikowi uprawnienia do całego konta Analytics, własności w koncie lub widoku.

Własność to witryna lub aplikacja. Każda własność może obsługiwać do 25 widoków. Pamiętaj, że potrzebujesz co najmniej dwóch widoków na jedną własność:

 • Jeden z zerową konfiguracją – w zasadzie “surowa” wersja widoku
 • Drugi z ustawionymi filtrami, aby wykluczyć ruch z Twojej firmy (np. filtr dla Twojego adresu IP), jak również boty i spam.

Widok przechwytuje informacje dopiero po zastosowaniu filtrów i skonfigurowaniu ustawień. Musisz pamiętać, że gdy usuniesz dany widok, przepadną jego dane.

To podstawy konfiguracji Google Analytics. Teraz możemy przejść do tego, jak z niego korzystać.

Zakładanie konta

 1. Załóż konto Google Analytics.
 2. Dodaj nazwę, adres URL i branżę witryny, którą chcesz śledzić.
 3. Daj widok do swojej własności.
 4. Dodaj swój kod śledzenia bezpośrednio po znacznikuswojej witryny.
 5. Odwiedź swoje konto GA i sprawdź, czy kod działa.

Korzystanie z raportów Google Analytics

Po utworzeniu konta i dodaniu kodu śledzenia, możemy przejść do tego, co możesz zobaczyć na swoim koncie:

 • Użytkownicy: Ilu odwiedzających weszło na Twoją stronę (w ciągu ostatnich 7 dni).
 • Sesje: Ile interakcji z Twoją witryną wykonał odwiedzający w określonym czasie (zwykle 30 minut), np. przeglądając stronę, klikając link lub kupując produkt.
 • Współczynnik odrzuceń: Ilu odwiedzających kliknęło przycisk “wstecz” lub zamknęło witrynę bez wykonania żadnej interakcji. 
 • Czas trwania sesji: Ile czasu średnio spędza odwiedzający na stronie.
 • Aktywni użytkownicy: Ilu aktywnych użytkowników jest w tej chwili na Twojej witrynie.

W panelu po lewej stronie, zobaczysz opcje różnych raportów, które pokażą Ci w jaki sposób użytkownik wchodzi w interakcję z Twoją witryną i jak się na niej zachowuje.

Czas rzeczywisty

Pulpit czasu rzeczywistego jest pierwszą opcją w menu po lewej stronie. Wygląda on podobnie do głównego pulpitu nawigacyjnego. Różnica polega na tym, że w czasie rzeczywistym wyświetlane są tylko wizualizacje danych o użytkownikach aktualnie będących na Twojej witrynie. Pokazuje, w jaki sposób użytkownicy korzystają z treści i dostarcza informacji na ich temat. Możesz tu zobaczyć, gdzie aktualnie znajdują się użytkownicy – strony, podstrony itp. 

google analytics czas rzeczywisty

Użytkownicy

Panel ten to miejsce, w którym dowiesz się więcej o użytkownikach Twojej witryny. Nie tylko tych, którzy są teraz na stronie, ale wszystkich. Otwierając część ogólną pulpitu, uzyskasz szeroki widok danych, które udostępnia Analytics. Możesz zobaczyć, ilu użytkowników i sesji miała Twoja witryna w danym czasie, a także zobaczyć, jak długo użytkownicy pozostają na Twojej witrynie i ile stron zazwyczaj odwiedzają. Korzystając z opcji demograficznej, ujrzysz raport podziału na chociażby wiek i płeć. 

Pozyskiwanie odbiorców

Panel ten mówi o użytkownikach Twojej witryny. Daje Ci wgląd w to, w jaki sposób trafili na Twoją stronę. Raport ten wyświetla kilka wymiarów i metryk. Są one podzielone na trzy kategorie: “pozyskanie”, “zachowanie” i “konwersje”. Informacje o pozyskaniu mówią o użytkownikach, których witryna pozyskuje z różnych kanałów. Metryka ‘Zachowanie’ informuje o tym, co robią ci użytkownicy, podczas gdy dane ‘Konwersje’ pokazują, jak użytkownicy z różnych kanałów konwertują.

Zachowania

Raport zawiera informacje o odsłonach, czasie trwania sesji i współczynniku odrzuceń, a także inne szczegóły dotyczące zachowań użytkowników. Są szczególnie przydatne do oceny wydajności różnych stron w witrynie. Możesz zobaczyć, które ze stron dostają najwięcej odsłon i które utrzymują uwagę użytkowników najdłużej. Te spostrzeżenia mówią Ci, na jakim rodzaju treści powinieneś się skupić w przyszłości. 

Konwersja

Jest to ostatni z głównych pulpitów Analytics. Ta część pokazuje, w jaki sposób odwiedzający “konwertują” podczas korzystania z Twojej strony. Oznacza to, jak często wykonują oni działania, które chcesz, aby wykonali na Twojej stronie. Standardowo, raport ogólny pokazuje całkowitą liczbę użytkowników, którzy osiągnęli cele na Twojej stronie, a także ich podział na cele poszczególne.

Wymiary i metryki Google Analytics

Wymiary to zmienne kategoryczne, czyli na przykład nazwy, kolory i miejsca.

Metryki to zmienne ilościowe, czyli na przykład wiek, temperatura i populacja.

A teraz przejdźmy do konkretów. Jak to przekłada się na świat cyfrowy?

Przykłady wymiarów

 • Przeglądarka
 • Lokalizacja
 • Strona lądowania
 • Urządzenie
 • Typ klienta

Przykłady metryk

 • Sesje
 • Wyświetlenia strony
 • Konwersje
 • Wskaźnik odrzuceń
 • Czas trwania sesji

Zapamiętaj! W każdym raporcie Google Analytics, wymiary są twoimi wierszami, a metryki są twoimi kolumnami.

 

Niestandardowe wymiary i metryki

GA pozwala na tworzenie niestandardowych wymiarów i metryk z danych Analytics oraz danych spoza narzędzia. 

 

Przykładowo: Chcesz zrozumieć, jak zaangażowanie odbiorców wpływa na inne wskaźniki (takie jak konwersje, strony na sesję, itp.), możesz stworzyć trzy niestandardowe wymiary dla kilku typów odbiorców:

 • Zwolennik – użytkownik, który udostępnił jeden-plus postów na mediach społecznościowych
 • Subskrybent – użytkownik, który zapisał się na Twoją listę e-mailową
 • Klient – użytkownik, który wykupił dostęp premium 

Ile kosztuje Google Analytics?

Istnieje darmowa i płatna wersja Google Analytics - wersja premium to GA 360.

Dla małych i średnich firm funkcje z wersji bezpłatnej powinny być wystarczające, jednak jeśli firma jest duża i ma ogromne zasięgi, to warto zainwestować w wersję pro. 

Jednak… Analytics 360 zaczyna się od 150 000 dolarów rocznie (fakturowane miesięcznie) i wzrasta po tym, jak Twoja witryna otrzymuje więcej niż miliard odsłon miesięcznie. 

Na nasze jest to koszt około 556 000 złotych rocznie.

Koszt Google Analytics 360 będzie cenowo wykluczać wiele firm. Jednakże, jeśli masz budżet zarówno na usługę, jak i na agencję lub analityka wewnętrznego do zarządzania operacjami analitycznymi, rozważ taką inwestycję.

Statystyki Google Analytics

Ogólne statystyki Google Analytics obejmują szeroką sferę danych, które można pogrupować w specjalistyczne kategorie. Spójrzmy na to teraz.

Poziomy i właściwości Google Analytics

Google Analytics i jego działanie można podzielić na 4 poziomy:

1. Użytkownika

Związany z czynnościami wykonywanymi przez każdego użytkownika.

google analytics użytkownik

2. Sesji

Każda indywidualna wizyta.

google analytics sesja

3. Odsłony

Każda odwiedzona strona.

google analytics odsłony

4. Zdarzeń

Kliknięcia przycisków, obejrzenia wideo itp.

google analytics zdarzenia
A także 4 właściwości:

Godzinowa

Ta opcja jest wyświetlana, jeśli dla danego raportu dostępne jest raportowanie godzinowe. Zawiera 24 punkty danych, po jednym dla każdej godziny.

Dzienna

Jest to domyślny widok wykresów, który wyświetla wartości dzienne dla zakresu dat.

Tygodniowa

Tydzień rozpoczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę. Dwa tygodnie to dwa punkty analizy - każdy z nich zawiera sumę dla danego tygodnia. Tygodnie częściowe są prezentowane, jeśli wybrany zakres dat nie zaczyna się w niedzielę lub kończy w sobotę, ale nie są wyróżnione na wykresie.

Miesięczna

Wykresy w raportach definiują miesiąc jako rzeczywisty miesiąc kalendarzowy, w którym liczba dni może wynosić od 28 do 31, w zależności od konkretnego miesiąca. Na przykład, jeśli zakres dat obejmuje cały styczeń, na wykresie zostanie wyświetlony pojedynczy punkt danych, który jest sumą danych z okresu od 1 do 31 stycznia.

Istnieją również dwa rodzaje danych, które możesz zbierać w Google Analytics:

Dane dotyczące pozyskiwania użytkowników, czyli dane o użytkownikach zanim odwiedzą Twoją witrynę oraz dane o zachowaniu użytkowników, czyli te o użytkownikach, którzy odwiedzają Twoją witrynę.

 

Dane o użytkowniku

Zanim użytkownicy odwiedzą Twoją witrynę, możesz uzyskać dane demograficzne, czyli np. ich wiek, płeć, zainteresowania, a także skąd przychodzą – czy to z Facebooka, innych stron internetowych, czy z wyszukiwarki Google. Mogą one pomóc Ci w ustaleniu, do jakiej grupy użytkowników i jakimi kanałami powinieneś się kierować.

Te cechy odwiedzających Twoją stronę, takie jak to, jaki kanał medialny odwiedzają i ich informacje demograficzne, są nierozerwalnie związane z samymi użytkownikami. Dane dotyczące pozyskiwania użytkowników mogą służyć jako kompas kierujący Twoją cyfrową strategią marketingową i działaniami.

 

Dane o zachowaniach użytkowników

Drugą grupą danych są dane dotyczące “zachowania użytkownika”, które są zbierane podczas sesji użytkownika na Twojej stronie internetowej. 

Dane “zachowania użytkownika” obejmują:

 • jak długo użytkownik przebywał na Twojej witrynie,
 • jaka jest jego pierwsza i ostatnia strona na Twojej witrynie,
 • najczęstszą “ścieżkę”, przez którą użytkownicy przechodzą przez Twoją witrynę.

Mogą posłużyć jako przewodnik do ulepszenia Twojej strony internetowej, tak aby więcej użytkowników dokonywało konwersji, czy to dokonując zakupu na Twojej stronie, czy też zapisując się na Twój newsletter.

 

Lejek sprzedażowy

Co to jest lejek sprzedażowy?

Przedstawia drogę, jaką przechodzi klient podczas dokonywania jakiegokolwiek zakupu. Nazywamy to lejkiem ze względu na to, że każdy zaczyna na samej górze i rzecz biorąc spływa coraz niżej, zahaczając o konkretne kroki w naszym biznesie. 

W miarę jak potencjalny klient przechodzi przez każdy etap lejka, oznacza to jego głębsze zaangażowanie w realizację celu zakupu. Większość firm, zarówno internetowych, jak i tradycyjnych, wykorzystuje ten model do kierowania swoimi działaniami marketingowymi.


Jakie są podstawowe etapy w lejku?

Etapy w lejku sprzedażowym dzielimy na 4 poziomy:
 • Świadomość 

Na tym etapie potencjalny klient dowiaduje się o istniejącym rozwiązaniu – produkcie lub usłudze. Może również uświadomić sobie problemy, które musi rozwiązać i możliwe sposoby radzenia sobie z nimi.

Jest to moment, w którym po raz pierwszy odwiedzają Twoją stronę internetową, na którą trafili z reklamy, wyszukiwarki Google, postu udostępnionego w mediach społecznościowych lub innego źródła ruchu.

 • Zainteresowanie

Na tym etapie potencjalny klient  poszukuje rozwiązań swoich problemów i sposobów na osiągnięcie swoich celów. Szukają rozwiązań w Google. To właśnie wtedy możesz przyciągnąć ich świetną treścią.

Właśnie teraz wyraża swoje zainteresowanie Twoim produktem lub usługą. Śledzi Cię w mediach społecznościowych i zapisuje się na Twoją listę.

 • Decyzja

Na tym etapie podejmuje decyzję, że chce skorzystać z Twojego rozwiązania. Zwraca większą uwagę na to, co oferujesz, w tym na różne pakiety i opcje, dzięki czemu może podjąć ostateczną decyzję o zakupie.

 • Działanie

Na tym etapie potencjalny klient staje się klientem poprzez sfinalizowanie transakcji z Tobą. Podpisuje z Tobą umowę poprzez kliknięcie przycisku zakupu, a ty otrzymujesz zapłatę. 


Jak szybko stworzyć lejek sprzedażowy?

Krok 1: Przeanalizuj zachowania swoich odbiorców

Im więcej wiesz o swoich odbiorcach, tym skuteczniejszy staje się Twój lejek sprzedażowy. Nie prowadzisz ogólnego marketingu. Zwracasz się do użytkowników, którzy dobrze pasują do tego, co sprzedajesz. Dowiedz się, w jaki sposób ludzie angażują się w Twoją witrynę. Gdzie klikają? Kiedy przewijają stronę? Ile czasu spędzają na konkretnej stronie? Wszystkie te punkty danych pomogą Ci dopracować Twoją personę kupującego.

Krok 2: Przyciągnij uwagę odbiorców

Twój lejek sprzedażowy działa tylko wtedy, gdy potrafisz zwabić do niego ludzi. Oznacza to odpowiednie umieszczenie treści – publikuj ich tony na swoich wszystkich platformach. Urozmaicaj je infografikami, filmami i innymi rodzajami treści. Jeśli jesteś skłonny wydać więcej gotówki, uruchom kilka reklam. 

Krok 3: Zbuduj stronę docelową, czyli landing page

Twoja reklama lub inne treści muszą gdzieś zaprowadzić Twoich potencjalnych klientów do miejsca docelowego. Idealnie byłoby, gdybyś skierował ich na landing page z ofertą, której nie można przegapić. Na razie skup się na przechwytywaniu leadów, a nie na forsowaniu sprzedaży. Strona docelowa powinna kierować odwiedzającego w stronę kolejnego kroku, więc przemyśl dobrze swoje wezwanie do działania (CTA).

Krok 4: Stwórz kampanię mailingową

Dotrzyj do swoich klientów poprzez e-mail, dostarczając im niesamowite treści. Rób to regularnie, ale nie za często. Jeden lub dwa e-maile w tygodniu powinny wystarczyć.

Przygotuj się do sprzedaży, edukując najpierw swój rynek, a na koniec przedstaw niesamowitą ofertę. To właśnie ta treść zainspiruje Twoich klientów do działania.

Krok 5: Bądź w kontakcie

Nie zapominaj o swoich obecnych klientach. Dziękuj im za zakupy, oferuj dodatkowe kody kuponów i angażuj ich w swoje media społecznościowe.


Zalety Google Analytics

 • Platforma do analityki stron internetowych i aplikacji mobilnych, więc możesz używać jej w różnych środowiskach cyfrowych, także takich jak kioski, czy cokolwiek, co ma połączenie z Internetem.
 • W podstawowej wersji jest bezpłatna, więc każdy może z niego korzystać.
 • Istnieje Akademia Google Analytics, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat platformy.
 • Możesz połączyć swoje konto Google Analytics z kontem Google Ads.
 • Masz możliwość zbierać dane z różnych platform i źródeł.
 • Możesz tworzyć niestandardowe cele i śledzić swoją platformę e-commerce.
 • Masz możliwość tworzyć niestandardowe raporty w oparciu o swoje potrzeby. W ten sposób można śledzić konkretne informacje w zależności od branży.
 • Samodzielna nawigacja jest banalnie prosta.
 • Pozwala na określenie współczynnika konwersji Twojego sklepu internetowego. 
 • Pozwali Ci na analizowanie wydajności treści i monitorowanie wydajności reklam.

Wady Google Analytics

 • Za dużo automatyzacji przy obsłudze klienta.
 • Skupia się głównie na marketingu i reklamie.
 • Aby zrozumieć wszystkie szczegóły Google Analytics, trzeba nieco bardziej się w to zagłębić. Niestety instrukcje dostępne w sieci mogą być mylące i czasochłonne dla tych, którzy nie mają doświadczenia w analityce.
 • Korzystanie z Google Analytics wymaga ciągłego uczenia się, ponieważ interfejs użytkownika jest stale aktualizowany. Zmiany te są czasami dość znaczące, ponieważ wprowadzane są nowe funkcje, a stare są łączone lub całkowicie odrzucane.
 • Ogólne wrażenie platformy może być przytłaczające. Istnieje wiele pulpitów, ustawień, widoków użytkownika i metryk.
 • Wszystkie wizyty na stronie internetowej muszą mieć uruchomiony JavaScript. Te bez JavaScript  nie są zliczane.
 • Jeśli masz większe wymagania, to koszt premium jest bardzo wysoki, bo aż 150 000 dolarów rocznie, czyli niemal 556 000 złotych.Google Analytics 360

Google Analytics 360 usuwa limity danych i dodaje nowe sposoby na podział danych. Jednak, dla większości firm, darmowa wersja Google Analytics ma więcej niż wystarczająco dużo mocy i miejsca do rozwoju. 

Jedną z największych funkcji premium w GA 360 są dane niepróbkowane. Bezpłatna wersja Google Analytics ogranicza użytkowników do oglądania danych bezpróbkowych (tj. wszystkich danych), czyli na około 500 000 wizyt lub też mniej. Powyżej tego dane będą próbkowane, oznacza to, że Google przetwarza Twoje żądania na bieżąco i opiera raporty tylko na części danych rzeczywistych. 

Na przykład:

Gdy robisz coś takiego jak porównanie zakresu dat, takich jak lipiec tego roku kontra lipiec ubiegłego roku i normalnie dostajesz milion wizyt miesięcznie, a tu będziesz mieć 2 miliony wizyt z włączonym próbkowaniem, to raport  będzie oparty tylko na około 25% (lub mniej) swoich rzeczywistych danych.

 

Z Google Analytics 360, musisz pokonać kilka przeszkód. Po pierwsze, czekasz aż do 4 godzin na swoje raporty. Po drugie, możesz spodziewać się próbkowania, gdy osiągniesz więcej niż 100 000 000 sesji w miesiącu, a to może zaszkodzić twoim raportom. Po trzecie, potrzebujesz BigQuery, aby mieć dostęp do surowych danych, a najstarsze zapisy, które otrzymasz, będą pochodzić z maksymalnie 13 miesięcy. 

 

Narzędzia kompatybilne z Google Analytics 360

Gdy skorzystasz z Google Analytics 360, Google oferuje nowy, lepiej zintegrowany pakiet produktów dla przedsiębiorstw. Sześć produktów Google Marketing Platform może działać niezależnie lub razem z Google Analytics 360, aby zapewnić spójne rozwiązanie technologiczne w zakresie analityki marketingowej:

 

Display & Video 360

Do kompleksowego zarządzania kampaniami, od planowania mediów i rozwoju, aż po pomiar i optymalizację.

Search Ads 360

Pomaga planować, kupować i mierzyć kampanie wyszukiwania w Google i innych wyszukiwarkach.

 

Data Studio

Narzędzie do analizy i wizualizacji danych, które przekształca dane w czasie rzeczywistym w interaktywne raporty i pulpity umożliwiające monitorowanie wydajności i uzyskiwanie bardziej użytecznych informacji.

Surveys 360

Innowacyjne narzędzie do badań rynkowych, które pomaga uzyskać cenne informacje na temat odbiorców w celu podejmowania mądrzejszych i szybszych decyzji biznesowych.

Tag Manager 360

Narzędzie do zarządzania tagami, aby łatwiej wdrażać i zarządzać wszystkimi tagami firm trzecich w celu bardziej efektywnego pomiaru.

Optimize 360

Potężna platforma testowa zintegrowana do testowania i personalizowania doświadczeń klientów przy użyciu odbiorców z innych produktów Google, aby zwiększyć konwersję i poprawić doświadczenia klientów.

Google Analytics, a Google Analytics 360

 

Google Analytics

Google Analytics 360 (premium GA)

Możliwości analityczne

średnie

bardzo dobre

Zgodność z zasadami ochrony prywatności

zła

wystarczająca

Prywatna chmura i tradycyjny hosting

NIE

NIE

Zgodne z przepisami gromadzenie danych osobowych

NIE

NIE

Pełne śledzenie poczynań użytkownika

NIE

NIE

Niestandardowe raporty

TAK

TAK

Menedżer znaczników

TAK

TAK 

Integracja z Google Ads i Google Search Console

TAK

TAK

Możliwość importu danych

NIE

TAK

Cena

darmowe

bardzo drogie

Alternatywy dla Google Analytics

Adobe Analytics

PLUSY

 • Segmentacja narzędzia do raportowania jest dość elastyczna.
 • Masz pełną kontrolę nad danymi z poziomu panelu administracyjnego.
 • Spójność raportowania jest doskonała.
 • Możesz dostosować swoje raporty.
 • Pozwala zobaczyć pełny lejek konwersji.
 • Możesz wykorzystać metryki konwersji do optymalizacji.
 • Daje dostęp do większej ilości informacji.
 • Pozwala na tworzenie prognoz.

MINUSY

 • Może być kosztowne i trudne do wdrożenia.
 • Nie można wykorzystać niektórych danych, które są gromadzone w tym samym raporcie.
 • Dużo nauki jak z nim pracować.
 •  Lokalizacja konkretnych elementów może być trudna.
 • Jego funkcje są już zazwyczaj oferowane przez mniejsze firmy.
 •  Za ponowne przetwarzanie danych trzeba uiścić znaczną opłatę.
 • Usługi wsparcia technicznego mogą być niewystarczające.
 • Koszt stanowi istotną barierę w użytkowaniu.
 • Nie ma zbyt dużej elastyczności w zakresie dostosowywania do potrzeb użytkownika.

Piwik

PLUSY

 • Łatwa konfiguracja.
 • Nie blokowany przez Brave.
 • Aktualizacje danych w czasie rzeczywistym.
 • Panel dla wszystkich stron.
 • Analityka dla e-commerce.
 • Możliwe śledzenie konwersji celów.
 • Śledzenie zdarzeń.
 • Analityka wyszukiwania strony.
 • Dostępna geolokalizacja.
 • Przejścia między stronami.
 • Możliwość nakładania stron.
 • Raporty szybkości strony i stron.
 • Śledzenie różnych interakcji użytkownika.

MINUSY

 • Tylko 3 darmowe, niestandardowe parametry .
 • Brak możliwości hostingu w chmurze.
 • Nie jest zalecany dla dużych firm.
 • Nawigacja mogłaby być lepsza.
 • Dosyć wolny, gdy trzeba wyświetlić duże zestawienia danych. 
 • Brakuje testów A/B.

Clicky

PLUSY

 • Raportowanie w czasie rzeczywistym.
 • Analityka strony pokazuje aktualną liczbę odwiedzających. 
 • Mapa ciepła na stronie dla identyfikacji miejsc o dużym natężeniu ruchu.
 • Posiada aplikacje mobilne dla systemów Android, iOS, Windows.

MINUSY

 • Sporadyczne problemy z prędkością.
 • Ograniczenia plików eksportowych.

Mixpanel

PLUSY

 • Jest bardzo łatwy do wizualizacji i odczytu na ekranie eksponatów danych. Posiada również świetny zestaw filtrów i opcji do wyświetlania i konfigurowania własnych spostrzeżeń i raportów.
 • Integracja segmentów, otwarte API, dobre śledzenie kampanii, raportowanie lejków sprzedażowych i świetne raportowanie użytkowników.
 • Łatwość śledzenia informacji i możliwość analizowania ich w oparciu o segmenty zespołów.

MINUSY

 • Ich serwis wsparcia technicznego jest słaby.
 • Czasami przytłaczająca jest ilość różnych właściwości, które sprawiają, że trudno jest się zorientować, czy używasz właściwych atrybutów do uruchomienia raportu.
 • Dość ciężki do zrozumienia.

Open Web Analytics

PLUSY

 • 100% kontroli nad własnym kodem, własną konfiguracją serwera i własnymi danymi.
 • Znacznie szybszy interfejs niż Google Analytics.
 • Zawiera śledzenie e-commerce, co jest kluczową cechą dla witryn/sklepów internetowych.
 • Dostępne zapisy sesji i mapy cieplne kliknięć.
 • Bardzo łatwy do zainstalowania na blogach WordPress i dobrze zintegrowany z istniejącym backendem WordPress.

MINUSY

 • Brak filtrów, np. brak możliwości wykluczenia własnego IP
 • Nie posiada zaawansowanych segmentów
 • Brak możliwości eksportu danych z interfejsu użytkownika.
 • Rzeczywiście brakuje możliwości łączenia różnych liczb (segmentacja krzyżowa) z różnych raportów.

Kissmetrics

PLUSY

 • Narzędzie do monitorowania danych w czasie rzeczywistym
 • Dostępne raporty lejka
 • Okresy konwersji bez limitu
 • Profile klientów
 • Dane segmentów
 • Listy kontaktów grupowych
 • Raporty z testów A/B
 • Eksport danych
 • Obsługa poczty elektronicznej

MINUSY

 • Dużo do nauki.
 • Trudno jest podsumować dane.
 • Integracja z CRM jest trudna.
 • Początkowa konfiguracja może być trochę myląca.
 • Trudny w instalacji i wymaga dużo pracy. 
 • Integracja z innymi narzędziami nie jest kompletna.

CrazyEgg

PLUSY

 • Proste wdrożenie na miejscu.
 • Łatwe do zrozumienia raporty wizualne.
 • Łatwa i szybka konfiguracja.
 • Narzędzie mapy ciepła.
 • Analityka wewnątrz strony.
 • Testy A/B
 • Optymalizacja współczynnika konwersji.

MINUSY

 • Czasami konfiguracja testów dla różnych urządzeń jest nieco skomplikowana.
 • Plan miesięczny
 • Brak zniżki dla przedsiębiorców lub nowych właścicieli stron internetowych.
 • Darmowa wersja pozwala śledzić tylko ograniczoną liczbę stron.

Google Analytics kontra Adobe Analytics

Oba wykorzystywane są do pomiaru, zbierania, analizy i raportowania danych internetowych w celu zrozumienia wykorzystania sieci i odpowiedniej optymalizacji. Oczywiście analityka to nie tylko pomiar, ocena i poprawa efektywności witryny, ale i narzędzie do badań biznesowych i rynkowych.

Te aplikacje analityczne mogą również pomóc firmom mierzyć wyniki tradycyjnych kampanii reklamowych. To pomaga oszacować, jak, ruch na stronie internetowej zmienia się po uruchomieniu nowej kampanii reklamowej. 

 

Więc? Które z nich jest lepsze? 

Google Analytics jest najlepszy w przypisywaniu wielokanałowym, a Adobe Analytics w raportowaniu ścieżki użytkownika, dlatego nie da się jednoznacznie stwierdzić, które z nich jest lepsze, ponieważ zależy to od potrzeb użytkownika. 

Google Ads i Google Analytics

Google Ads to świetne narzędzie, które pomaga marketerom rozwijać biznes online, przy czym Google Analytics oferuje szczegółowy wgląd w to, jak ludzie korzystają z witryn internetowych. Łącząc te dwie platformy, marketerzy mogą zwiększyć swoje korzyści.

Marketerzy są codziennie konfrontowani z decyzjami strategicznymi. Które słowa kluczowe budują świadomość, a które konwersję? Które kanały marketingowe wzbudzają największe zainteresowanie osób odwiedzających stronę po raz pierwszy. Które produkty sprzedają się najlepiej przy każdej kampanii marketingowej? Dobra integracja pomiędzy Analytics i Ads może otworzyć szeroki wachlarz możliwości dla Twojego biznesu.

 

Dlatego połączenie kont Google Ads i Analytics daje pełniejsze zrozumienie ścieżki użytkownika. 

Każdy marketer,  zajmujący się marketingiem cyfrowym w pewnym momencie korzysta z obu narzędzi do śledzenia kampanii. Obie te platformy są przydatne i zapewniają dobry wgląd w sukces lub porażkę Twoich działań marketingowych, ale mają swoją małą wadę. 

Dane zebrane przez obie platformy nie zawsze są takie same. W rzeczywistości, ze względu na różne metody śledzenia konwersji stosowane przez każdą z nich, istnieją pewne rozbieżności.

Jedną z największych różnic w śledzeniu konwersji przez Google AdWords i Analytics jest to, że używają one różnych modeli atrybucji. Podsumowując, Google Analytics daje bardziej całościowy obraz niż Google Adwords, co może być czasami mylące

Opinie/recenzje użytkowników

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Google Analytics 360?

Wersja premium Google Analytics jest bardzo drogim interesem, jeśli nie masz dużej i lukratywnej firmy. Kosztuje 150 000 dolarów rocznie, czyli około 556 000 złotych.

 

Ile kosztuje Google Analytics?

Google Analytics w wersji podstawowej jest zupełnie darmowe.

 

Używać Google Analytics czy Google Analytics 360?

Jeśli Twoja witryna uzyskuje więcej niż 10 milionów odsłon miesięcznie lub jeśli potrzebujesz więcej niż 20 niestandardowych danych i metryk lub jeśli chcesz uzyskać najlepsze możliwe wsparcie od zespołu Google, to wtedy powinieneś zakupić Google Analytics 360. Jeśli nie wpisujesz się w ten opis, to zwykła wersja w zupełności Ci wystarczy.

 

Czy jest jakiś sposób na uproszczenie raportów? 

Istnieją usługi firm trzecich, które podsumowują dane analityczne dla zapracowanych menedżerów i marketerów, którzy potrzebują jedynie profesjonalnego podsumowania do dalszych działań.

 

Mam problem z codziennym sprawdzaniem wszystkich moich analiz, czy jest jakiś sposób, aby to naprawić? 

W panelu głównym Google Analytics zobaczysz listę wszystkich właściwości witryny, która zawiera także podsumowanie metryk.

 

Jak mogę udostępnić to, co widzę w Google Analytics? 

W panelu administratora, gdzie zarządzasz kontem i właściwościami witryny, możesz zaktualizować ustawienia udostępniania, aby uwzględnić adresy e-mail osób, które muszą mieć dostęp do danych.

 

Jeśli mam śledzenie konwersji Google Ads, czy potrzebuję Google Analytics? 

Tak, Google Analytics jest znacznie szersze, niż podstawowe narzędzie do śledzenia konwersji AdWords. Narzędzie do śledzenia konwersji śledzi tylko konwersje na AdWords, czyli Twoją płatną kampanię. Analytics dostarcza danych o ruchu organicznym i mówi Ci o użytkownikach, którzy odwiedzają Twoją stronę i co robią, gdy już na nią trafią. Dlatego Analytics jest znacznie lepszym narzędziem.

Kurs Google Analytics 4.0

Jeśli nie wiesz jak wykorzystać pełen potencjał Google Analytics, to zapraszamy do sprawdzenia naszego kursu. Jest to szkolenie online z Google Analytics 4.0, w którym pokażemy Ci co i jak oraz co się z czym je. by było dobrze.