Optymalizacja WordPress SEO, czyli pozycjonowanie strony – 16 elementów, które koniecznie MUSISZ znać.

Coś niecoś, czyli wstępnie o WordPress SEO

Korzystanie z dobrej optymalizacji pod kątem SEO jest istotną częścią tworzenia strony internetowej, odnoszącej sukcesy. SEO dotyczy wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojej witrynie zająć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, co jest bez wątpienia najlepszym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie. W tym poście dowiesz się jak zadbać o swoją stronę i jej popularność poprzez WordPress SEO. Jeśli często zadajesz sobie pytania typu: Co zrobić, żeby mój post wyświetlał się wyżej?, to ten wpis jest specjalnie dla Ciebie. 

 

Naprawdę dobre WordPress SEO wymaga ciągłego dostosowywania, aby być tak skuteczne, jak to tylko możliwe. W dodatku, poprawa SEO dla bloga na WordPressie jest podobna do tych na innych stronach, ale istnieje kilka sztuczek, które ułatwiają wykonywanie tego na WordPressie. 

 

Spis treści

Podstawowe SEO dla bloga na WordPressie

WordPress SEO to nie jest lada wyzwanie. Wymaga to ciągłego testowania i zwracania uwagi na najmniejsze szczegóły, które mogą pomóc Ci w osiągnieciu wyższego miejsca w rankingu SERP, czyli rankingu wyszukiwarek. Spójrzmy teraz na podstawowe zagadnienia, które pomogą Ci zwiększyć szybkość strony oraz zyskać wyższą pozycję rankingową, dzięki lepszemu SXO.

1. Wybierz niezawodnego dostawcę usług hostingowych​

Konieczne jest upewnienie się, że korzystasz z hostingu witryny u niezawodnego dostawcy – szybkość witryny, czas działania i bezpieczeństwo to najważniejsze elementy. 

Szybkość strony ma bezpośredni wpływ na działanie SEO, a czas działania i luki w zabezpieczeniach mogą powodować pogorszenie jakości witryny. Nie daj się skusić na najtańszą opcję, ponieważ najprawdopodobniej doświadczysz problemów z wydajnością.

 Jeśli witryna Twojej firmy nie działa, Google nie może Cię znaleźć, a jeśli nie może Cię znaleźć, nie może też indeksować Twoich stron. Dlatego nie pozwól wykluczyć się z gry już na starcie.

Oto kilka statystyk, które pokażą Ci jak ważna jest szybkość strony:
 • Jeden na czterech odwiedzających wychodzi ze strony, jeśli jej ładowanie trwa dłużej niż cztery sekundy.
 • 46% użytkowników nie odwiedza ponownie źle działających witryn.
 • Właściciele stron internetowych mają zaledwie pięć sekund na zaangażowanie odwiedzających, zanim rozważą oni opuszczenie strony.
 • 74% użytkowników wchodzących na strony mobilne opuściłoby je, gdyby ich wczytywanie trwało dłużej, niż pięć sekund.
 • Każde jednosekundowe opóźnienie w czasie ładowania strony może prowadzić do milionów złotych strat rocznie dla dużych sprzedawców internetowych.
 • Kilka sposobów, które można łatwo poprawić szybkość witryny to użycie odpowiedniego motywu i poprawna optymalizacja witryny. 

Twój hosting odgrywa ogromną rolę w szybkości witryny, więc inwestowanie w wysokiej jakości dostawców jest kluczowe. 

2. Zainstaluj przyjazny dla SEO motyw WordPress

Domyślny motyw platformy to Twenty Twenty. Są jednak spore szanse, że nie jest to motyw, którego będziesz chciał użyć.

Do dyspozycji masz tysiące darmowych motywów. Są one dostępne w pulpicie nawigacyjnym – znajdziesz tam też motywy premium. Uwaga… jak to napisał Syriusz Black do Harry’ego Pottera, dając mu pelerynę niewidkę: “Korzystaj mądrze”. 

Musisz bardzo uważać, by nie skończyć z motywem, który nie współgra z WordPress SEO. Możesz je przetestować, jednak najbardziej kompatybilnym motywem jest zdecydowanie OceanWP.  

Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek motywu, przeprowadź test przez narzędzie Google web.dev, aby uzyskać wgląd w potencjalne problemy z wydajnością i WordPress SEO.

Pamiętaj więc!  Zamiast wybierać motyw, który wygląda pięknie i estetycznie, wybierz ten, który jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek i nie będzie kolidować z WordPress SEO.

Motyw zoptymalizowany pod kątem SEO to po prostu dwie rzeczy – szybkość i kod. Dobrze napisany motyw z najnowszymi zasadami SEO gwarantuje, że boty Google przebrną przez kod źródłowy i znajdą odpowiedni fragment.

Kluczowe czynniki, które powinieneś rozważyć to: 
 • Włączenie meta tagów – aby poprawić udostępnianie w mediach społecznościowych
 • Odpowiednie użycie meta tagów tytułu i nagłówka Schludna i uporządkowana struktura strony, która wykorzystuje poprawny i prawidłowy HTML.
 • Prawidłowe użycie meta tagu kanonicznego adresu URL.
Zanotuj! Kanoniczny adres to taki, który Google uznaje za najlepszy spośród zbioru duplikatów stron w Twojej witrynie.

3. Zainstaluj darmową wtyczkę WordPress SEO Plugin

Zanim zaczniesz optymalizować swoją stronę, musisz zainstalować wtyczkę SEO. Na szczęście istnieje kilka fajnych opcji, które w dodatku są powszechnie zalecane i co najważniejsze, darmowe – Yoast SEO i All in One SEO Pack.  

Osobiście używamy Yoast SEO i jest to według nas najlepszy wybór. Oczywiście… wtyczka nie zoptymalizuje witryny za Ciebie; to tylko ułatwienie, taki przewodnik, który jedynie podpowiada, co jeszcze można zrobić.  Dlatego…

Zobacz to, co widzi Google, dzięki wtyczce Yoast.

Najlepsza wtyczka SEO na bloga na WordPressie zapewni Ci natychmiastowe informacje analityczne na temat Twoich treści. Dzięki temu szybko odkryjesz czy rozmieszczenie słów kluczowych jest najlepsze jak tylko się da, grafiki są prawidłowo oznaczone, a twoje posty mają dobrą ocenę czytelności. Daje ci również podgląd na wyświetlanie się w wyszukiwarkach (SERPach) oraz czy Twoje słowo kluczowe pojawia się w tytule, treści i opisie meta.

Prościej, Yoast SEO umożliwia:
 • pisanie lepszych treści, dzięki analizie stron i słów kluczowych,
 • edytowanie opisów meta,
 • automatyczne generowanie mapy strony XML,
 • włączanie breadcrumbs, czyli tzw. “*okruszków” strony,
 • dodawanie odnośników mediów społecznościowych.

*Breadcrumbs, czyli tak zwane “okruszki chleba”, to ścieżki strony internetowej umożliwiające użytkownikowi łatwiejszą orientację. Dosłownie pokazuje to miejsce, w którym użytkownik się znajduje i pozwala wrócić do poprzednich podstron, które były odwiedzane. Metoda ta opiera się na bajkowym pozostawianiu okruszków w lesie, by znaleźć drogę powrotną.

Okruszki znajdują  zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku stron, które mają uporządkowaną hierarchię. Jest to jeden z istotnych elementów układu nawigacyjnego i w dużej mierze wpływa na użyteczność strony internetowej. Można to porównać do przeglądania folderów na komputerze. Foldery mają podfoldery, a te mają kolejne i tak dalej… w ten sposób tworzy się ścieżka. 

4. Ustaw swoją preferowaną domenę

Nie jest ważne czy wybierzesz “http://…”, czy “https://…” – nie będzie to miało wpływu na SEO, ale koniecznie musisz upewnić się, że Twoja witryna jest dostępna tylko pod jedną z nich, ponieważ są one uważane przez Google za różne adresy URL.

Pamiętaj, że inna wersja domeny będzie przekierowana do tej preferowanej. Jednak z dwóch do wyboru, lepiej mieć opcję “https’, ponieważ zapewnia to o posiadaniu certyfikatu SSL, a tym samym zabezpieczeniu strony.

Uwaga: Jeśli nie masz certyfikatu SSL lub nie jest on zainstalowany na stronie, porozmawiaj z dostawcą usług hostingowych

Inną sprawą jest samo posiadanie www w domenie. Ogólnie nie ma żadnych korzyści SEO z posiadania www w domenie. To nie wpłynie na swoje rankingi, ale to nie znaczy, że należy zawsze iść z adresem bez www. Jest kilka powodów, dla których możesz nadal chcieć go używać:

Używanie www jako części domeny było kiedyś standardem. 

Jednym z powodów, dla których wciąż możesz zobaczyć strony zawierające www, to zwyczajnie to, że zmiana tego może być skomplikowana i powodować problemy. Wiele starszych marek nadal go używa ze względu na DNS, czyli system tłumaczący przeglądarkom nazwy adresów domenowych.

Domena bez www technicznie nie może mieć rekordu CNAME (nazwy kanonicznej) używanego do przekierowania ruchu w przypadku awarii. 

Pamiętaj, że bez względu na to, którą wersję wybierzesz, powinieneś ustawić przekierowania tak, aby tylko jedna wersja była dostępna. Na przykład, jeśli odwiedzisz stronę www.kursowo.com, po prostu przekieruje Cię na kursowo.com.

Wcześniej można było ustawić preferowaną domenę, aby pojawiała się w wynikach wyszukiwania poprzez Google Search Console. Jednak wyszło to z użytkowania w 2019 roku.

5. Sprawdź ustawienia widoczności swojej witryny

Mała rzecz, a jak wiele zmienia. Na WordPressie istnieje opcja wyłączenia strony z indeksowania, więc wtedy nie znajdzie się ona w rankingu. Wykorzystywane jest to w trakcie budowania strony i tworzenia treści. Upewnij się, że Twoja strona jest indeksowana przez boty Google. W końcu pozycjonowanie bloga na WP jest bardzo ważnym elementem.

Aby sprawdzić, czy to ustawienie jest włączone przejdź do Ustawienia>Czytanie, tak jak poniżej:

wordpress seo
sprawdzanie widoczności witryny

 

A potem spójrz na sekcję o nazwie Widoczność dla wyszukiwarek:

wordpress seo
sprawdzanie widoczności witryny

6. Włącz bezpośrednie odnośniki

Ogólnie masz tu kilka różnych opcji budowy adresów URL, dlatego zadbaj o to, by używać opcji najbardziej przyjaznej dla SEO. Najlepiej będzie wybrać niestandardową strukturę, ponieważ domyślny adres URL jest czymś, czego nie chcesz na swojej stronie.

Wyniki analiz potwierdzają, że chociaż liczby w tytule postu zachęcają czytelników do kliknięcia i przeczytania artykułu, to nie mają one wpływu na algorytm rankingowy Twojej strony firmowej. Dlatego też nie przesadzaj z ilością słów – najlepiej, gdy będzie ich maksymalnie z pięć lub nawet mniej. 

Jeśli publikujesz treść zatytułowaną “10 najmodniejszych modeli butów na lato”, skróć swój bezpośredni odnośnik do “najmodniejsze-modele-butów-na-lato”. Pamiętaj, aby używać myślników, a nie znaków podkreślenia, ponieważ Google traktuje podkreślenie jako rozszerzenie słowa, a to może zmylić boty i obniżyć miejsce w rankingu.

Kiedy po raz pierwszy instalujesz WordPressa, posty i strony Twojej witryny będą miały domyślną strukturę URL, a to zdecydowanie nie jest dobre dla Twojego SEO.

Najbardziej przyjazną dla wyszukiwarek strukturą bezpośredniego odnośnika jest ustawienie “Nazwa wpisu”. Dzięki niemu będziesz mógł zawrzeć swój post na blogu lub tytuł strony, a nawet słowo kluczowe w swoim adresie URL. 

Aby to zmienić, przejdź do Ustawienia > Odnośniki bezpośrednie, jak poniżej:

optymalizacja seo
bezpośrednie odnośniki wordpress

Następnie, w sekcji “Popularne ustawienia” wybierz opcję “Nazwa wpisu”:

optymalizacja seo

7. Zweryfikuj swoją witrynę za pomocą Google Search Console i prześlij mapę strony

Ułatw Bing, Google, Yahoo i innym wyszukiwarkom przeszukiwanie stron Twojej firmy. Zweryfikuj swoją witrynę w Google Search Console. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, możesz dowiedzieć się jak to zrobić tutaj.

Po zweryfikowaniu witryny, musisz przesłać swoją mapę strony.

Mapy XML są używane przez wyszukiwarki takie jak Google, Bing i Yandex, pozwalają na poznanie hierarchii i struktury Twojej witryny WordPress i zapewniają lepsze indeksowanie. Sitemapy nie są wymagane, ale oprócz powyższego, stworzenie ich pozwala na dostęp do większej ilości danych raportowych o Twojej witrynie.

Krok 1: Włącz ustawienia XML

Aby wygenerować swój plik mapy strony, przejdź do “SEO > Ogólne” w pulpicie nawigacyjnym. Upewnij się, że przełącznik XML jest włączony. Powinno to automatycznie utworzyć twoją mapę strony.

Mapa strony Yoast powinna wyglądać w ten sposób:


Krok 2: Przetestuj swoją mapę strony

Zawsze mądrze jest dwukrotnie sprawdzić, czy automatycznie wygenerowane pliki rzeczywiście zostały poprawnie utworzone. Sprawdź wpisując:  nazwatwojejstrony.com/sitemap.xml.

Możesz następnie kliknąć na dowolną mapę witryny w obrębie indeksu, co pozwoli Ci zobaczyć adresy URL, do których odnoszą się poszczególne pliki.

Jeśli musisz zadziałać samemu, to użyj generatora i po prostu wpisz swój pełny adres URL w pole tekstowe, wybierz najlepiej pasującą odpowiedź na trzy pytania i poczekaj, aż generator utworzy zoptymalizowaną mapę witryny. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to tutaj: propozycje generatorów od Google znajdziesz całą listę. Możesz wybrać najbardziej odpowiednią  opcję dla siebie.

Ewentualnie, WordPress oferuje niezwykle przydatną wtyczkę o nazwie Google XML Sitemaps, która automatycznie generuje mapę witryny.

8. Zadbaj o podstawowe wskaźniki internetowe

Podstawowe wskaźniki internetowe to grupa możliwych do zmierzenia wskaźników wydajności, które określają, jak dobrze funkcjonuje dana witryna.

Możesz sprawdzić, czy twoje strony działają dobrze, korzystając z raportu  o nazwie “Core Web Vitals” w Google Search Console, który ocenia strony jako “Dobre”, “Wymagające poprawy” albo “Słabe”. Raport zawiera wyniki dla urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych, ale biorąc pod uwagę, że urządzenia mobilne są obecnie używane jako podstawowe źródło indeksowania Google, prawdopodobnie najlepiej jest skupić się na raporcie mobilnym.

Jakie są podstawowe wskaźniki?

LCP (Largest Contentful Paint) – mierzy on wyniki ładowania się strony i pokazuje nam jak szybko użytkownik zobaczy zawartość strony. Informuje kiedy użytkownik widzi główną zawartość strony, a dokładniej kiedy jest dla niego użyteczna. 

FID (First Input Delay) – mierzy czas do pierwszej możliwej interakcji użytkownika ze stroną np. kliknięcie w link i odpowiedź strony itp.

CLS (Cumulative Layout Shift) – mierzy jak bardzo strona jest stabilna wizualnie np. strona przesuwa się w trakcie czytania treści, bo załadował się jakiś nowy element strony.

Jak je sprawdzić?

Raport Core Web Vitals wykorzystuje dane środowiskowe, aby przedstawić wydajność strony w oparciu o prawdziwe dane użytkowników. Obecnie nie jest możliwe sprawdzenie wszystkich stron w witrynie, ale można dokonać pomiarów na przykładowych stronach, które są podobne do docelowej i z tego czerpać wiedzę. 

Inne narzędzia Google, takie jak chociażby Lighthouse i PageSpeed Insights, także pozwalają sprawdzić Core Web Vitals dla dowolnej strony. W dodatku, korzystają one z danych laboratoryjnych, czyli takich, które mogą dać jedynie domniemania i wynik bliski temu, który otrzymalibyśmy z danych rzeczywistych.

JEST JEDNO “ALE”… należy pamiętać, że te narzędzia opierają wyniki na danych z Twojego komputera, co może nie odzwierciedlać doświadczeń Twoich użytkowników.

Google będzie uwzględniać Core Web Vitals w swoich algorytmach rankingowych od maja 2021 roku, co oznacza, że lepiej działające strony otrzymają wzrost w rankingu, podczas gdy słabo działające strony mogą doświadczyć pogorszenia swojej pozycji.

Zamiast rozwodzić się w słowach, oto małe przedstawienie wydajności tych trzech wskaźników:
skrótDobra jakośćDo poprawySłaba jakość
LCP< lub = 2,5 s< lub = 4 s> 4 s
FID< lub = 100 ms< lub = 300 ms> 300 ms
CLS< lub = 0,1 s< lub = 0,25 s> 0,25 s

Optymalizacja stron i postów: Co zrobić, żeby mój post wyświetlał się wyżej?

Nie jesteś jedynym, który zadaje sobie to bardzo ważne pytanie, dlatego warto przestudiować te elementy WordPress SEO i wdrożyć to na swojej stronie. 

9. Ustaw niestandardowe adresy URL dla stron i postów

Domyślnie WordPress używa tytułu strony do tworzenia adresu URL, co oznacza, że ostatecznie mogą być one bardzo długie i powodować przycinanie w SERPach, czyli stronach  wyświetlających listę adresów znalezionych za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Powiedzmy, że uruchomiłeś kawałek treści, która jest zatytułowana “najlepsze domki dla ptaków na sezon zimowy 2020”. W zależności od tego, jak ustawisz swoje bezpośrednie odnośniki, najpewniej skończysz z adresem URL https://nazwastrony.pl/najlepsze-domki-dla-ptakow-na-sezon-zimowy-2020.

Jednak wiesz, że głównym słowem kluczowym jest “najlepsze domki dla ptaków”. Dlatego zawsze możesz zmienić adres URL dla danej strony, co często jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

10. Użyj zoptymalizowanych nagłówków stron

Co zrobić żeby post wyświetlał się wyżej?

Oprócz tworzenia domyślnego adresu URL strony, tytuł strony definiuje również nagłówek H1. Nagłówek ten ma za zadanie nadać kontekst temu, o czym jest Twoja strona zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. 

Trzeba o tym pomyśleć jak chociażby o tytule książki. Na stronie używamy tylko jednego nagłówka H1, który robi za nasz tytuł strony, ale  w trakcie pisania powinno się także stosować nagłówki H2-H6, bo to one nadają pewną strukturę treści. W dodatku, mniejsze nagłówki ładnie podzielą tekst i ułatwią jego czytanie. 

Pomyślmy o tym w inny sposób: jeśli H1 jest tytułem, to H2 będzie rozdziałami, potem zostają jakieś podtytuły naszej książki. W nagłówkach powinno się umieszczać słowa kluczowe i inne jego wariacje – tylko nie przesadzaj i nie wciskaj tego gdzieś, gdzie wygląda sztucznie i zniechęci do czytania.

 

Jakie są najlepsze praktyki optymalizacji tagu tytułu?
 • Daj swoje docelowe słowo kluczowe tak wcześnie w tytule, jak to możliwe.
 • Stwórz tag tytułowy o długości od 60 do 70 znaków.
 • Stwórz atrakcyjny tytuł, który zachęci ludzi do kliknięcia.
 

Zmiana tagu tytułu na coś dobrze zoptymalizowanego i klikalnego jest dość prosta, zwłaszcza jeśli używasz wtyczki Yoast SEO.

Aby zmienić swój znacznik tytułu, otwórz jeden ze swoich postów i przewiń do dołu. 

wordpress seo
optymalizacja nagłówków i opisów strony

Tutaj będziesz w stanie dostosować swój tytuł WordPress SEO, slug i opisy meta. Upewnij się, że nie ma czerwonych lub pomarańczowych kolorów – powinien być tylko zielony.

11. Twórz unikalne, zoptymalizowane znaczniki tytułu; opisy meta oraz słowa kluczowe meta

Tag tytułowy

Tag tytułowy Twojej strony mówi użytkownikom i wyszukiwarkom o czym jest Twoja strona i jest postrzegany jako ważny czynnik wpływający na ranking. To właśnie on tworzy klikalny tytuł strony, który widzisz w wynikach wyszukiwania Google.

Yoast automatycznie ustawia znacznik tytułu strony, używając nagłówka strony, ale możesz go zmienić w każdej chwili, by go poprawić.

Z drugiej strony mamy meta opisy, które (choć nie są już bezpośrednim czynnikiem rankingowym) mają pośredni wpływ na wyniki Twojej strony dzięki współczynnikowi klikalności. Warto poświęcić czas na napisanie atrakcyjnych opisów (mogą one mieć dowolną długość, ale zazwyczaj są skracane po około 160 znakach). Na początku istniał limit 156 znaków dla opisów meta, jednak w 2017 roku Google wydłużył go do 320 znaków, ale następnie wprowadził limit od 150 do 170 znaków. 

Opisy meta

Meta opisy można dodawać w tej samej sekcji co znaczniki tytułu. Dobrze napisany opis meta może zachęcić użytkowników do kliknięcia na Twój post zamiast na ten pokazany powyżej lub poniżej w wyszukiwarkach.

Ponadto, im wyższy CTR, tym bardziej Google uzna Twoją treść za trafną, a tym samym umieści Twoją stronę wyżej w rankingu. Możesz ustawić swój meta opis ręcznie za pomocą wtyczki Yoast SEO. 

Pamiętaj jednak, że Google automatycznie przepisuje niektóre meta opisy. To, co wprowadzisz, niekoniecznie będzie zawsze wyświetlane.

Jeśli pisanie skutecznych tytułów i meta tagów jest dla Ciebie trudne, pokochasz wtyczkę Platinum SEO Pack, która pomaga zoptymalizować strony i treści postów pod kątem SEO. I automatycznie generuje znaczniki meta, aby zapewnić, że Twoje treści będą indeksowane przez wyszukiwarki.

W przeszłości eksperci SEO zalecali, aby umieścić swoje słowo kluczowe na początku tytułu, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ będzie to miało większą wagę w wyszukiwarkach.

W 2021 roku to podejście coraz bardziej traci zwolenników i chociaż posiadanie ważnych słów kluczowych na wczesnych pozycjach w tagach tytułowych jest nadal ważne, sprawy idą teraz w kierunku bardziej złożonych scenariuszy, w których optymalizacja współczynnika klikalności (CTR) powinna być brana pod uwagę na pierwszym miejscu.

Jak dodać swoje słowo kluczowe do swoich tagów tytułowych?

Możesz ręcznie ustawić znacznik tytułu w pluginie Yoast SEO. Pamiętaj jednak, że Google ma limit widoczności do 65 znaków. Jeśli przekroczysz ten limit, wyszukiwarki mogą nie zobaczyć całego tytułu.

Testowanie tytułów (często nazywane również testami A/B) może być kolejnym skutecznym sposobem na zwiększenie CTR i pomóc Google zobaczyć Twoje treści jako bardziej odpowiednie. Istnieją narzędzia, które pozwalają na testowanie tagów tytułowych i meta opisów w celu poprawy CTR.

Innym czynnikiem do rozważenia jest to, czy używać nazwy firmy na końcu tagów tytułowych, czy nie. Nie zaszkodzi to SEO, ale posiadanie nazwy firmy może nie zawsze być najlepszą opcją, jeśli chodzi o zwiększenie CTR lub pokazanie dużej przydatności treści.

Uwaga! Słowa kluczowe meta to już przeszłość. Wyszukiwarki Google i Bing kiedyś opierały się na nich w swoich algorytmach rankingowych, ale to już nie jest ważne.

Może to być jednak używane przy określaniu trafności strony dla zapytań wyszukiwania.

12. Użyj wewnętrznego i zewnętrznego linkowania

Linki wewnętrzne

Musisz użyć linkowania wewnętrznego w swojej treści, aby pomóc w ustanowieniu tematycznej trafności między różnymi stronami w Twojej witrynie. Dzięki linkom wewnętrznym strona zdobywa większy autorytet.

Dodawanie ich do innych stron w WordPressie jest naprawdę proste. Wszystko, co musisz zrobić, to zaznaczyć tekst, który chcesz połączyć z linkiem i użyć opcji linkowania. Są one nie tylko kluczowe dla SEO, ale także dla nawigacji w witrynie. Zazwyczaj umieszczasz je, gdy odnosisz się do innych treści, które napisałeś lub gdy linkujesz do swoich własnych landing page’y.

Prościej mówiąc:
 • Pomagają one użytkownikom nawigować w obrębie Twojej witryny, co może prowadzić do zapoznania się z większą ilością treści, a w rezultacie do spędzenia większej ilości czasu na Twojej stronie.
 • Pozwalają one ustalić hierarchię informacji i strukturę witryny.
 • Pomagają rozprzestrzeniać autorytet na całej witrynie, przekazując wartość poprzez linki.

Zaleca się dodanie co najmniej od trzech do pięciu linków wewnętrznych w każdym poście lub na każdej stronie. W zależności od długości treści, możesz dodać ich jeszcze więcej. Jak włączyć linki wewnętrzne w WordPressie?

Krok 1: Wybierz swój tekst pod linkowanie

Najpierw zaznacz słowo lub słowa, do których chcesz dodać swój link. Następnie kliknij na przycisk linkowania. W klasycznym edytorze, znajdziesz go w głównym pasku narzędzi, z Przycisk Dodaj link w Edytorze klasycznym w edytorze bloków można go znaleźć w małym pasku narzędzi u góry bloku akapitu.

Niezależnie od tego, którego edytora używasz, zobaczysz, że po kliknięciu przycisku linku pojawi się małe pole tekstowe.

Krok 2: Wyszukaj treść, do której chcesz zamieścić link

W polu tekstowym zacznij wpisywać tytuł wewnętrznego postu lub strony, do której chcesz zamieścić link. WordPress dostarczy wyniki wyszukiwania sugerujące dostępną zawartość. 

Linki zewnętrzne

Podobnie jak w przypadku dodawania linków wewnętrznych, powinieneś również dodać kilka linków zewnętrznych do ważniejszych witryn. Pomaga to Twojemu SEO WordPress, informując Google, że masz wysokiej jakości treści. 

Może to być również świetny sposób na rozpoczęcie interakcji z innymi markami. Jeśli w swoim poście zamieścisz link do innej firmy, po jego opublikowaniu napisz do niej e-mail z prośbą o udostępnienie. Jeśli podzielą się nim na swoich profilach społecznościowych, ich posty mogą wygenerować Ci więcej ruchu na stronie. 

Zalecamy dodanie co najmniej dwóch linków zewnętrznych w każdym elemencie treści. Kiedy to robisz, to drobnym trikiem, aby utrzymać ludzi na swojej stronie jest to, że link powinien otwierać się w nowej karcie.

Niektórzy mogą twierdzić, że im się to nie podoba, ale może to zachęcić użytkowników do powrotu i przeglądania Twojej strony za jakiś czas, bo inaczej mogliby o Tobie zapomnieć.

Otwieranie linków w nowej karcie możesz ustawić w edytorze blokowym. Oto jak możesz to zrobić: 

Krok 1: Otwórz ustawienia linków

Otwórz swój post lub stronę w klasycznym edytorze, a następnie przejdź do linku, który chcesz zmodyfikować. Podobnie jak w edytorze blokowym, kliknij na niego, aby uzyskać dostęp do ustawień łącza. Wybierz ikonę ołówka, aby edytować link.

Krok 2: Zaznacz pole “Otwórz link w nowej karcie”.

Następnie kliknij na ikonę koła zębatego, aby uzyskać dostęp do dodatkowych ustawień.

Pod polami URL i tekstu odnośnika znajduje się pole o nazwie “Otwórz link w nowej karcie”. Zaznacz je, aby zastosować tę funkcję dla swojego łącza. To spowoduje dodanie elementu target=”_blank” do znacznika HTML Twojego linku. Rezultat dla kursowo.com będzie wyglądał tak: Kursowo.

W razie potrzeby możesz to zrobić ręcznie w edytorze tekstu 😉

13. Użyj zoptymalizowanych nazw plików dla grafik

Powinieneś używać grafik w swoich treściach. 

Łatwo jest po prostu przesłać zrzut ekranu lub grafikę o nijakiej nazwie, i nie jest to coś, na co zawsze zwracamy uwagę, ale powinniśmy.

Przed załadowaniem grafiki do biblioteki mediów WordPressa, upewnij się, że używasz zoptymalizowanych nazw plików – pomaga to przy tworzeniu dalszego kontekstu dla strony. 

Grafiki dobre jakościowo nie tylko zwiększają zadowolenie klientów, ale także Google bierze je pod uwagę podczas indeksowania. Ponieważ komputery czytają tylko słowa, upewnij się, że Google może znaleźć Twoje zdjęcia, używając tytułów bogatych w słowa kluczowe. Gwarantujemy,, że znajdziesz się wyżej w rankingu.

Zamiast /obrazek123.jpg dla zdjęcia domku dla ptaków, użyj /domki-dla-ptaków.jpg. Najważniejsze jest to, aby nazwa pliku odzwierciedlała to, co dana grafika przedstawia.

Możesz też zmienić nazwę pliku zaraz po jego załadowaniu do biblioteki mediów, jeśli zapomniałeś o tym wcześniej 😉 

14. Dodaj tekst alternatywny do grafik

Kiedy używasz grafik dla urozmaicenia swoich treści, upewnij się, że dodajesz tekst alternatywny do każdego z nich. Znaczniki alternatywne pomagają użytkownikom niedowidzącym korzystającym z czytników ekranu, ale także umożliwiają nadanie kontekstu i opisu grafik dla wyszukiwarek.

Upewnij się, że znaczniki alternatywne dokładnie opisują to, co obrazek przedstawia. Możesz dodać tekst alt do każdego obrazu w WordPressie w sekcji “Ustawienia obrazu”.

Zastanów się dokładnie nad swoim tekstem. Jeśli to jest twój obraz (użyjemy przykładu z Krainy Dekoracji):

wordpress seo
domek dla małych ptaków w kształcie żołędzia

Użyj tekstu takiego jak “domek dla małych ptaków w kształcie żołędzia” zamiast domyślnego “domek dla ptaka”. 

Bądź tak szczegółowy, jak tylko możesz i używaj unikalnego tekstu do każdej grafiki.

Dwie bardziej zaawansowane techniki. Przenieś się na nowy poziom WordPress SEO!

Jeśli chcesz podziałać z WordPress SEO jak bardziej zaawansowany użytkownik, to skorzystaj z tych dwóch rzeczy. To także świetna opcja, by przyspieszyć działanie swojej strony i tym samym zwiększyć poziom wrażeń użytkownika, czyli SXO – a to także ważny aspekt, który prócz samego SEO jest brany pod uwagę przez Google podczas ustalania rankingu. 

15. Zainstaluj wtyczkę Cache, aby poprawić szybkość strony

Podczas gdy WordPress niewątpliwie oferuje świetną wydajność, to istnieją ulepszenia prędkości witryny, które można zrobić niemal wszędzie. Musisz brać pod uwagę, że prędkość witryny jest silnym czynnikiem rankingowym.

Jednym z tych najbardziej efektywnych sposobów jest użycie wtyczki do buforowania, aby móc buforować swoje strony i posty jako elementy statyczne. Takie elementy są szybko wyświetlane użytkownikom, a nie są  generowane za każdym razem – a to może znacznie poprawić wydajność.

WordPress zaleca używanie wtyczek takich jak  W3 Total Cache, WP Super Cache albo Cache Enabler.

16. Optymalizuj obrazy

Innym sprawdzonym sposobem na poprawę szybkości i wydajności witryny jest optymalizacja obrazów, ponieważ są one jedną z najczęstszych rzeczy, które przyczyniają się do zmniejszenia prędkości.

Jeśli używasz dużo grafik i innych treści multimedialnych, rozmiar strony może się znacznie zwiększyć, ale to często dlatego, że obrazy nie są odpowiednio zoptymalizowane. Częstym problemem związanym z obrazami jest używanie takich, które są dużo większe niż rozmiar wyświetlanego w rzeczywistości obrazu – czyli obraz nie został odpowiednio dostosowany.

Co można zrobić, żeby zoptymalizować obrazy?
 • Zmniejsz rozmiar pliku poprzez przepuszczenie go przez narzędzie takie jak chociażby TinyPNG.
 • Zmień rozmiar swoich obrazów przed załadowaniem.

Dobrą wiadomością jest to, że można szybko zoptymalizować całą bibliotekę mediów witryny WordPress, jak również wszystkie przyszłe obrazy, które przesyłasz, a to wszystko przy pomocy wtyczki Smush.

Dodatkowe porady? Jak najbardziej!

Na swojej stronie dodawaj tylko wartościowe treści. 

Google nie znosi złodziei treści i nie zwleka z ich ukaraniem. Dodanie cytatu wraz z jego źródłem na swojej stronie jest akceptowalne, ale kradzież całej treści lub wpisu na blogu już nie. Oczywiście, możesz pisać na ten sam temat i zawrzeć tę samą ideę w swoich treściach, ale nie kradnij czyjejś pracy. Pomyśl o tym jak o pracy dyplomowej 😉 

Posty powinny móc być udostępniane przez użytkowników znajomym i innym fanom. Możesz pisać posty, które są osobiste, zabawne, lub różne historie z morałem, którymi użytkownicy sieci uwielbiają się dzielić.

Pamiętajmy też, że ludzie korzystają z internetu, gdy szukają jakichś cennych informacji. Oferowanie im dokładnie tego, czego szukają, jest kluczem do sukcesu!  Posty z  ciekawymi informacji, poradniki, tutoriale i posty typu “jak to zrobić” są naprawdę popularne, ponieważ pomagają Twoim odbiorcom w nauce lub rozwiązaniu konkretnego problemu. Jeśli jesteś w stanie pisać treści, które pomagają, edukują i informują, to Twoje posty będą uważane za bardziej wartościowe. 

Przemawiaj wieloma językami! 

Dodawanie innych języków do swojej witryny może zrobić ogromną różnicę, jeśli chodzi o WordPress SEO i ruch na stronie. Oczywiście nie będzie to działać dla wszystkich i sukces zależy od Twojej firmy i lokalizacji geograficznej. Jednak jest to zdecydowanie coś, o czym warto pomyśleć.

Jeśli chodzi o wdrożenie tego na swojej stronie WordPress, Google nie ukarze Cię za zduplikowaną treść, ale ważne jest, abyś miał prawidłowe znaczniki na swoim miejscu.

Pamiętaj! Żadne automatyczne narzędzie do tłumaczenia nigdy nie pokona posiadania prawdziwego tłumacza z krwi i kości, który przetłumaczy dla Ciebie stronę. Zalecamy wynajęcie native speakera lub skorzystanie z profesjonalnej usługi tłumaczeniowej.

Aktualizuj swoje strony!

Aktualizacja starych treści jest świetną strategią SEO.  Google bierze pod uwagę “świeżość” treści przy ustalaniu rankingu wyników, więc przeglądanie postów i modyfikowanie ich, aby lepiej odzwierciedlały zmiany w branży, może znacznie zwiększyć Twoją widoczność.

Jest także inna opcja, a mianowicie, możesz skorzystać z darmowego narzędzia online, Animalz Revive. Po prostu wpisz swój adres URL i pozwól narzędziu na dostęp do Google Analytics.  AR podświetli posty, które możesz zaktualizować, aby poprawić swoje SEO.

Pamiętaj o ruchu mobilnym!

Ruch mobilny rośnie jak szalony, więc optymalizacja postów pod kątem tej platformy może Ci tylko pomóc. Badanie słów kluczowych i optymalizacja nie pomoże Ci w umieszczeniu Twoich postów w feedzie użytkowników. 

Istnieje jednak kilka działań, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje szanse:

 • twórz treści wysokiej jakości,
 • używaj zdjęć i filmów w swoich postach,
 • twórz zarówno treści tzw. wieczne, jak i zwykłe, aktualne posty,
 • zbuduj zaufanie do swoich treści poprzez dowód społeczny,
 • tłumacz swoje treści.

Podsumowanie

SEO ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdej firmy. Istnieje jednak wiele aspektów, które należy mieć na oku i utrzymywać przez cały okres istnienia witryny WordPress. Miej to wszystko w zasięgu wzroku niczym samo oko Saurona 😉

 Poprzez wdrożenie dobrego WordPress SEO na własnej stronie, jesteśmy w 100% pewni, że będziesz w stanie zwiększyć swój ruch organiczny i rankingi SEO.