Co to jest SEO i SXO oraz na co zwracać uwagę podczas optymalizacji w 2021 roku?

Spis treści

Co to jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimization, a inaczej optymalizacja stron lub pozycjonowanie stron, czyli praktyka polegająca na zwiększaniu ilości i jakości ruchu na Twojej stronie internetowej poprzez organiczne wyniki wyszukiwarek.

Korzystanie z dobrego SEO jest istotną częścią tworzenia skutecznej strony internetowej. SEO odnosi się do wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojej witrynie uplasować się wyżej w wynikach wyszukiwania, co jest absolutnie najlepszym sposobem na zwiększenie ruchu w witrynie. 

Optymalizacja SEO ułatwia działanie botom indeksującym. Dzięki odpowiednim działaniom lepiej będzie im znaleźć, zidentyfikować i indeksować witrynę dla odpowiednich kategorii, a to zwiększy pozycję w rankingu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SEO, to polecam zapoznać się z planem kursu optymalizacji stron SEO na WordPress. Nauczysz się na nim wszystkiego co niezbędne do odpowiedniego działania Twojej strony 😉 

 

SEO na WordPressie?

Istnieje wiele platform do budowania stron internetowych, ale jeśli chcesz skorzystać z narzędzia stworzonego z myślą  o SEO, to zdecydowanie powinieneś pomyśleć właśnie o WordPressie.

Oczywiście nie da się zrobić tak, by SEO było najlepsze na stałe. Naprawdę dobre SEO wymaga ciągłego dostosowywania i testowania nowych elementów itp.  Poprawa SEO na stronie WordPress jest podobna do tej na każdej innej stronie internetowej, ale istnieje kilka sztuczek, które sprawiają, że nieco łatwiej jest zrobić to właśnie na WordPressie.

Jak działa SEO?

Oto jak to działa: Google (lub jakakolwiek inna wyszukiwarka, której używasz) ma tak zwanego crawlera, który wychodzi i zbiera informacje o wszystkich treściach, które może znaleźć w Internecie. Crawlery przynoszą je wszystkie  z powrotem do wyszukiwarki i budują indeks, czyli spis danych ze stron pod konkretne hasła, tematykę. Indeks ten jest następnie zasilany przez algorytm, który próbuje dopasować wszystkie te dane do zapytania użytkownika, który właśnie czegoś szuka.

Wyszukiwarki chcą być jak najbardziej przydatne dla swoich użytkowników. 

Oznacza to dostarczanie na strony wyszukiwarek wyników, które są nie tylko wysokiej jakości, ale także adekwatne do tego, czego szuka użytkownik. Aby to osiągnąć, wyszukiwarki skanują lub przeszukują różne strony internetowe, by lepiej zrozumieć, o czym jest dana strona. Pomaga im to w dostarczaniu bardziej trafnych wyników dla tych, którzy szukają określonych tematów lub słów kluczowych.

Podobnie, wyszukiwarki skanują witryny, aby określić, jak łatwo jest się po nich poruszać i czytać, a lepsze z nich zyskują wyższe pozycje w rankingu.

 

Uwaga!

Pamiętaj, że optymalizacja pod kątem wyszukiwarek wymaga czasu. Nie doświadczysz korzyści płynących z SEO z dnia na dzień. W rzeczywistości, może minąć kilka miesięcy, zanim będziesz mógł cieszyć się wynikami swojej ciężkiej pracy. Jednak stosowanie się do najlepszych praktyk może pomóc w prowadzeniu skutecznej strony.

Tworzenie wysokiej jakości treści, które są skoncentrowane na pomocy odwiedzającym, jest najlepszym sposobem na zbudowanie świetnego biznesu online. W dodatku, będzie to przynosić nowy organiczny ruch przez wiele lat. 

 

Dlaczego SEO jest ważne?

Odpowiednia optymalizacja przyniesie Ci ruch organiczny, który jest de facto darmowy. SEO to pozycjonowanie bez konieczności opłat za reklamę tego rodzaju. Jest to sztuka przekonywania wyszukiwarek takich jak Google, Bing czy Yahoo, aby polecały swoim użytkownikom Twoje treści jako najlepsze rozwiązanie ich problemu.

SEO i słowa kluczowe

Podstawowym krokiem w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek jest określenie, po co tak  właściwie optymalizujesz. Jakie słowa kluczowe mają być identyfikatorami strony, na jakie hasła powinna się ona wyświetlać?

Na przykład, możesz chcieć, aby Twoja firma pokazywała się, gdy ktoś szuka części do laptopów czy monitorów. Wtedy należy dostosować wszystko pod dane hasła i ich pochodne. 

Co należy wziąć pod uwagę przy określaniu słów kluczowych, które chcesz kierować na swoją stronę?
 • Pierwszym jest to, ile osób faktycznie szuka danego słowa kluczowego. Im więcej będzie to osób, tym większa jest potencjalna grupa odbiorców, do której możesz dotrzeć. I odwrotnie, jeśli nikt nie szuka danego słowa kluczowego, nie ma publiczności, która mogłaby znaleźć Twoje treści poprzez wyszukiwanie.
 • Drugim jest trafność. Termin może być często wyszukiwany, ale to niekoniecznie oznacza, że jest on istotny dla Twoich potencjalnych odbiorców. Istotność słowa kluczowego, czyli związek pomiędzy treścią na stronie, a zapytaniem użytkownika, jest najważniejszym aspektem. 
 • Trzecie to tak zwana konkurencja, czyli słowa kluczowe z większą ilością wyszukiwań mogą generować znaczny ruch. Tylko, że najpierw trzeba zrozumieć, kim są nasi potencjalni klienci i czego najpewniej szukają. 
Jak z tym działać?

Stwórz sobie listę kombinacji tego jak Twoi potencjalni klienci mogą opisywać to, co robisz i zacznij tych haseł używać. Jeśli masz już istniejącą stronę, to już teraz uzyskujesz pewien ruch z wyszukiwarek, sprawdź co z używanych słów daje efekty. 

Niestety, Google przestał dostarczać wiele informacji o tym, czego ludzie szukają do dostawców analiz. Google udostępnia niektóre z tych danych w swoim darmowym interfejsie Narzędzi dla Webmasterów, ale nie jest to wielka kopalnia złota, chociaż zawsze przydatna. Dlatego warto jest założyć sobie tam konto i korzystać z tego rzecz biorąc darmowego narzędzia SEO

Oczywiście nie możesz używać tony słów kluczowych. Testuj, sprawdzaj i upewnij się, które z nich są najlepsze. Określenie względnego słowa kluczowego może być dość skomplikowanym zadaniem, ale w końcu wychodzi. 

SEO na stronie (on-site/ on-page)

On-site SEO jest praktyką optymalizacji elementów na stronie internetowej, czyli prościej mówiąc “wewnątrz”.  Odnosi się do optymalizacji zarówno treści, jak i kodu źródłowego HTML strony.

Poza pomaganiem wyszukiwarkom w interpretacji treści strony,  również pozwala użytkownikom szybko i dobrze zrozumieć, o czym jest strona i czy odpowiada na ich zapytanie, a tu pojawiają się słowa kluczowe. 

Prościej? Dobre SEO na stronie pomaga: 
 • Zrozumieć o czym jest dana strona internetowa,
 • Zidentyfikować tę stronę jako odpowiednią dla zapytania (konkretnego słowa kluczowego lub kilku słów kluczowych),
 • Uznać tę stronę za użyteczną i wartą dobrej pozycji na stronie wyników wyszukiwania.

Techniczne SEO

Warto dowiedzieć się także co zawiera się w tak zwanym technicznym SEO.

 • Szybkość strony: Nikt nie lubi czekać, dlatego Google odsyła swoich użytkowników do strony, która ładuje się szybko. Upewnij się, że wszystkie Twoje treści ładują się bez problemu, nawet przy wolnym łączu internetowym.
 • Przyjazność dla urządzeń mobilnych: Treść musi wyglądać atrakcyjnie i zapewniać dobre wrażenia na urządzeniach mobilnych. Użyteczność na urządzeniach mobilnych ma aktualnie duży wpływ na rankingi.
 • Jakość kodu: Google potrzebuje czystego, przejrzystego kodu, aby móc sprawnie i skutecznie przyswoić i zrozumieć Twoją treść. Musisz zapewnić Google łatwy dostęp do zawartości strony. 
 • Bezpieczeństwo: Pamiętaj! Bezpieczna witryna to wiarygodna witryna. 

Optymalizacja treści pod ogólnym SEO

A co zawiera się w ogólnym SEO? Przekonajmy się!

 • Tytuły: Meta tytuł i nagłówek na stronie są bardzo ważnymi sygnałami dla Google.
 • Treść: Google szuka jakościowych, poprawnych, wiarygodnych treści, które służą i przynoszą korzyści użytkownikowi. 
 • Dodatkowe elementy: Sieć staje się coraz bardziej multimedialna, a ludzie oczekują bogatszej treści, którą Google chce im zapewnić. Dlatego szuka czegoś więcej niż tylko tekstu. Obrazy, dźwięk, wideo, które wspomagają interakcje użytkownika z treścią.
 • Linkowanie wewnętrzne: Musi być logiczne i proste. Google opiera się na linkowaniu wewnętrznym, aby zidentyfikować, które treści są najważniejsze, a także, aby znaleźć wszystkie strony w Twojej witrynie. 
 • Aktualne informacje: Regularne aktualizacje treści wskazują Google, że dostarczasz bieżące informacje. 
 • Linki zewnętrzne: Google używa ich, aby sprawdzić, czy Twoje informacje są dokładne, a także aby potwierdzić wiarygodność autora i strony. Są one bardzo pozytywnym sygnałem dla Google.

SEO poza stroną (off-site/ off-page)

Off-site SEO odnosi się do działań podejmowanych poza własną stroną internetową, a które mają wpływ na rankingi na stronach wyników wyszukiwania.

Polega na poprawie postrzegania jakości witryny przez wyszukiwarki i użytkowników – rozkładając to na czynniki  to można przedstawić to jako  popularność, istotność, wiarygodność i autorytet. 

 Zapytasz jak? To proste. Jest to osiągane poprzez inne strony, witryny itp., które linkują do Twojej strony lub zwyczajnie ją promują (szczególnie tych, które same są popularne i godne zaufania), wzmianki o Twojej marce i udostępnianie Twoich treści.

Linkowanie na innych stronach  

Jest to największy czynnik off-page. Linki do Twoich treści z popularnych, zaufanych stron są bardzo silnym sygnałem dla Google, że treść jest popularna i wartościowa. Możemy traktować linki jako polecenie – użytkownicy linkują treści ze swoich stron lub swoich kont w mediach społecznościowych, ponieważ je doceniają. Więcej linków = więcej wartości. Dlatego właśnie budowanie wiarygodnego profilu linków zwrotnych jest jednym z filarów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

 

Trzeba tu jednak pamiętać o 3 rzeczach!
 • Autorytet linków: Zdobywanie linków z wysoce autorytatywnych stron jest bardziej wartościowe niż zdobywanie linków na stronach o niższym autorytecie.
 • Trafność linków: Google preferuje linki z odpowiednich witryn – zazwyczaj z tej samej branży, lub z witryn informacyjnych lub serwisów z recenzjami.
 • Trafność strony: Google patrzy na treść otaczającą link i ocenia, na ile jest ona istotna. 

Uwaga! Także udostępnianie na platformach społecznościowych oraz ogólne zainteresowanie Twoimi treściami jest sygnałem dla Google, że są one przydatne. 

Niepowiązane wzmianki o marce

Wzmianka o Twojej marce jest sygnałem dla Google, nawet bez linku. Google odczytuje, że ktoś mówi o Tobie, kiedy używa nazwy Twojej marki. 

Influencer Marketing

Kiedy influencerzy z Twojej branży mówią o Twojej marce i cytują Twoje treści, to w zasadzie za Ciebie ręczą. Ta aprobata ze strony zaufanego, autorytatywnego eksperta pomoże zwiększyć wiarygodność Twojej marki i Twoich treści w oczach Google. 

Sygnały zaufania

To rzeczy takie jak recenzje produktów i usług, pozytywne wzmianki na forach, komentarze do wpisów na Twoim blogu itp. Krótko mówiąc, każda pozytywna aktywność użytkowników wokół Twoich produktów, marki lub treści.

Jak zoptymalizować SEO?

Tutaj najlepiej przyswoić 13 prostych zasad jak uzyskać dobre SEO, dlatego przeczytaj to uważnie i zapamiętaj 😉

1. Wybierz dobrego dostawcę usług hostingowych.

Dostawca usług hostingowych, którego wybierzesz, ma kluczowe znaczenie dla SEO, ponieważ Google bierze pod uwagę szybkość witryny przy ustalaniu rankingu stron, a dobry hosting może pomóc pchnąć Cię na szczyt wyszukiwarek.

2. Wybierz motyw, który jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek.

Twój motyw jest jednym z najważniejszych wyborów. Określa on wygląd i układ witryny, może zapewnić nową funkcjonalność, a także odgrywa rolę w SEO. Na przykład, Twój motyw może wpłynąć na szybkość witryny. Sposób, w jaki motyw został opracowany również ma znaczenie, ponieważ czysty kod daje witrynie najlepsze szanse w wyszukiwarkach.

3. Używaj wtyczki SEO.

Wtyczki są to elementy dodatkowego oprogramowania, które możesz zainstalować, by dodać nowe funkcje do Twojej witryny. Istnieje wtyczka, która pomoże Twojej witrynie zrobić niemal wszystko - w tym zwiększyć jej pozycję w wyszukiwarkach. W rzeczywistości, istnieje wiele wtyczek zaprojektowanych specjalnie w celu poprawy SEO.

4. Zmień swoją strukturę permalinków.

Permalinki to stałe adresy URL, które wskazują na poszczególne posty, strony i inne treści w Twojej witrynie. Są one tym, czego ludzie będą używać, aby odnosić się i linkować z powrotem do Twojej witryny, więc ich wygląd ma znaczenie. Przejrzyste, opisowe linki, które opisują ich zawartość są łatwiejsze do zrozumienia przez wyszukiwarki i mają tendencję do uzyskiwania wyższej pozycji w rankingu.

5. Stwórz mapę strony.

Mapa strony to lista wszystkich stron, podstron i innych treści znajdujących się w witrynie internetowej, zazwyczaj uporządkowanych według hierarchii. Umożliwia ona szybkie zorientowanie się, w jaki sposób witryna jest zbudowana i co zawiera.

6. Używaj odpowiednich nagłówków.

Są to opcje formatowania, które można zastosować do nagłówków sekcji na stronach i w postach. Pomoże to Google w zrozumieniu poszczególnych treści.

7. Buduj treść wokół słów kluczowych.

Są to krótkie wyrażenia, które opisują temat Twojej treści. Wybierając słowo kluczowe, przewidujesz, że wiele osób wpisze tę frazę w wyszukiwarkę, gdy będzie szukać tego typu postów. Używanie go w różnych miejscach - takich jak tytuł, nagłówki i sama treść - jest powszechnym sposobem komunikowania się z wyszukiwarkami na temat Twojego tematu i zwiększania szans na wyświetlanie Twoich treści.

8. Zamieść użyteczne linki wewnętrzne i zewnętrzne

Używanie dużej ilości linków w Twoich postach i stronach mówi robotom indeksującym, w jaki sposób odnoszą się one do podobnych treści. Zachęca to również innych ludzi do umieszczania linków z Twoimi treściami na swojej stronie - co z kolei komunikuje wyszukiwarkom, że Twoja treść jest wartościowa!

9. Dobrze rozplanuj elementy strony oraz jej wygląd.

Więcej osób niż kiedykolwiek korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania stron internetowych. Oznacza to, że Twoja strona musi wyglądać i działać tak samo dobrze na każdym urządzeniu, z którego korzysta odwiedzający. Możesz to zapewnić, odpowiednio projektując swoją stronę - innymi słowy, projektując ją w taki sposób, aby dostosowywała się do urządzenia każdego użytkownika.

10. Zoptymalizuj swoje grafiki.

Zapewniają atrakcyjność wizualną i kontekst, a także pomagają podzielić tekst i uczynić go bardziej czytelnym. Jakość i rozmiar obrazów może wpłynąć na szybkość ładowania się strony, co jest czynnikiem rankingowym. Ponadto, roboty indeksujące będą zwracać uwagę na pewne informacje dołączone do obrazów - takie jak nazwy plików i tekst alternatywny.

11. Pisz długie treści.

Nie oznacza to, że krótsze treści nigdy nie osiągają wysokich pozycji. Jednak dłuższe treści mają przewagę, ponieważ wyszukiwarki uznają, że mogą być bardziej użyteczne. Ponadto, im bardziej obszerna jest Twoja treść, tym lepiej może ona informować wyszukiwarki o swoim temacie za pomocą słów kluczowych, nagłówków, itp.

12. Często dodawaj i aktualizuj swoje posty.

Algorytmy Google biorą pod uwagę częstotliwość treści przy tworzeniu rankingu stron. Starsze, wysokiej jakości treści będą oczywiście radzić sobie dobrze, ale większe znaczenie mają nowsze, "świeże" treści.

13. Skup się na jakości treści.

Konkretne czynniki rankingowe i ich efekty zmieniają się w czasie, ale ten podstawowy temat pozostaje niezmienny. Jeśli chcesz odnieść sukces w działaniach SEO, musisz skupić się na tworzeniu wysokiej jakości treści.

SEO i social media

Nie jest jasne, czy aktywność w mediach społecznościowych, w tym polubienia, odpowiedzi, komentarze i akcje bezpośrednio pomagają w rankingu. W przypadku większości głównych platform wiemy, że Google przeszukuje dużą część treści. Jednak generowanych treści jest tak dużo, że Google nie jest w stanie wychwycić ich wszystkich.

Jednak Google indeksuje te strony i duże ilości ich treści, więc możemy założyć, że obecność użytkowników z ciągłym zaangażowaniem pomaga SEO.

Co więcej?

Media społecznościowe są także niezbędne do działań marketingowych, więc posiadanie dobrze przemyślanej strategii mediów społecznościowych jest istotne dla marketingu. Aktywność w mediach społecznościowych bardzo pomaga w budowaniu reputacji, świadomości marki i społeczności. Z czasem jest to świetny kanał do utrzymywania kontaktu z istniejącą publicznością, poszerzania zasięgu i dystrybucji treści, które tworzysz.

Co to jest SXO?

SXO, czyli Search Experience Optimization, a inaczej optymalizacja doświadczeń użytkownika.

Najprościej mówiąc, SEO prowadzi do SXO. Dzięki odpowiedniej optymalizacji strony, użytkownik będzie mieć wysokiej jakości doświadczenia.  doświadczeń użytkownika z wyszukiwaniem. Ale to nie jest nic nowego, bo pojawia się już w roku 2010. 

Problem polega na tym, jak zmierzyć jakość? 

Jakość jest subiektywna. To, co Ty uważasz za “dobre”, może nie być dobre według Twoich użytkowników. Dobra treść to coś więcej niż tylko dopasowanie do zapytania użytkownika. Musi ona również spełniać jego oczekiwania. Idąc tym tropem, jest to już poza granicami SEO. 

SEO, w swoim najczystszym znaczeniu, to optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek. Oznacza to, że upewniasz się, że Twoja strona może zostać znaleziona, przeszukana, zaindeksowana i wykorzystana. Krótko mówiąc, spełnia ona wytyczne Google, aby znaleźć się w jego indeksie. Ale jak ma się to do oczekiwań użytkownika? To jest miejsce dla SXO.

Czy SXO jest ważne?

optymalizacja sxoTwoja strona może być pozycjonowana najlepiej na świecie, bo masz dobrą treść, ale musi być ona również istotna i wartościowa dla użytkownika! A im bardziej jest ona istotna i pomocna, tym wyższa będzie Twoja pozycja w rankingu. Chociaż to nie przekłada się na jakość ruchu – przynajmniej nie zawsze. 

Czyli dobre SEO i dobre SXO prowadzi do dobrej jakości ruchu, prawda? Ale aby uzyskać więcej ruchu wysokiej jakości, musisz spełnić ich oczekiwania. I musisz to zrobić lepiej niż wszystkie możliwe alternatywy. Tutaj kluczowe jest dopasowanie się do intencji wyszukiwania.

Co można zrobić?

Lepsze doświadczenia użytkownika wpływają również na te związane z wyszukiwaniem. Jeśli Twoje treści są najwyższej jakości i w zasadzie zaspokajają potrzeby szukającego, ale użytkownik odbija się od nich, ponieważ strona jest nieużyteczna, nieczytelna lub niebezpieczna, będzie to miało wpływ na doświadczenia z wyszukiwania.

Google nie chce prezentować użytkownikom stron wyników wyszukiwania, które są po prostu wypełnione stronami związanymi z tematem – chce dostarczać treści, które służą ich konkretnym potrzebom i są zaprojektowane w sposób, który zaspokoi te potrzeby w najbardziej zadowalający sposób, dlatego SXO jest bardzo ważne.

Użytkownik nie powinien się wysilać, aby uzyskać pożądaną treść; powinno to być bezproblemowe, dlatego przy SXO warto pamiętać o 3 rzeczach:

1. Użyteczność


Treść na stronie internetowej – czy to we wpisie na blogu, liście produktów, czy nawet galerii zdjęć – powinna zaspokajać jakąś potrzebę. Może to być konkretna potrzeba, np. instrukcja, jak naprawić błąd w programie. To, czego nie powinna robić, to być bezużyteczna.

2. Wiarygodność

Oprócz oryginalności i użyteczności, ważne jest również, aby dostarczana treść była wiarygodna. Liczba udostępnień lub odwiedzin, użycie linków, które wysyłają stronę do szerszego grona. Odznaki zaufania lub rekomendacje od znanych użytkowników mogą również pomóc w budowaniu poziomu zaufania. Strona internetowa posiadająca te cechy będzie wiarygodna w oczach Google, a to podniesie jej pozycję z perspektywy SXO.

3. Dostępność

Projekt Twojej strony musi być łatwo dostępny dla użytkowników, na wszystkich platformach i urządzeniach. Strona internetowa, która została zaprojektowana zgodnie z podejściem SXO, będzie intuicyjna w nawigacji dla użytkowników – i będzie dostosowana do urządzeń, co postawi ją wyżej w rankingu.

Jak zoptymalizować SXO?

Po pierwsze, musisz pomyśleć o intencjach wyszukiwania i możliwych obecnych oczekiwaniach. Twoje treści mogą mieć charakter edukacyjny, a użytkownik wyszukuje informacji na temat, który poruszasz. Jeśli jednak Twoja treść jest przeznaczona dla odbiorców świadomych tego, czego potrzebują, a ten użytkownik nie jest świadom problemu lub rozwiązania, to opuści stronę w ciągu chwili.

Po drugie, upewnij się, że proces wyszukiwania i konsumowania treści jest bezproblemowy i prosty. Użyteczność to coś więcej niż tylko posiadanie świetnej strony internetowej. Doświadczenie użytkownika jest głównym elementem i to na to Google zwróci uwagę.

Nowy system metryk Google

Google wprowadziło nowy zestaw metryk, a wkrótce wdroży nowy algorytm, który wejdzie w życie w maju 2021 roku i będzie miał wpływ na rankingi na wszystkich stronach.

Wyniki wyszukiwania otrzymają swoje etykiety ostrzegawcze, które będą miały informować użytkowników o tym, czy strony dadzą dobre czy złe doświadczenia.

Jak można sobie wyobrazić, ludzie widząc niezbyt przyjazne ostrzeżenie obok Twojego linku będą go unikać lub wahać się, nawet jeśli jest on wysoko w rankingu. 

Intencje wyszukiwania

Intencje wyszukiwania są jednym z najważniejszych elementów w SXO. Dopasowując intencje wyszukiwania do treści, podnosisz swoją pozycję w wyszukiwarkach.

Jakie są rodzaje intencji?
 • Nawigacyjna: Chcesz znaleźć konkretną stronę
 • Informacyjna: Poszukiwanie określonych informacji
 • Transakcyjna: Chęć zakupu produktu lub usługi.

Spróbuj utworzyć arkusz kalkulacyjny i dopasować intencje wyszukiwania do swoich treści wraz ze słowami kluczowymi. 

Optymalizacja pod kątem właściwej intencji wyszukiwania jest świetną strategią na szybkie zwiększenie ruchu organicznego.

Optymalizacja CTR

CTR (Click Through Rate) oznacza wskaźnik kliknięć i jest to określenie z e-mail marketingu. Prościej jest to stosunek liczby kliknięć w jeden link w Twojej wiadomości, do liczby wszystkich wiadomości danej kampanii. Chyba proste, nie? 

Jak zoptymalizować CTR?

Otwórz Google Search Console i przyjrzyj się rankingowi. Znajdź terminy, które znajdują się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, ale mają niski CTR. Przyjrzyj się intencjom wyszukiwania innych stron, które pozycjonują się dla tego zapytania. Czy intencja wyszukiwania jest spełniona przez Twoją stronę? Jeśli nie, przepisz ją z intencją wyszukiwania i wykorzystaj u siebie.

Ludzie klikają na wyniki, które mają chwytliwe tytuły i zwięzłe opisy, które pasują do tego, czego szukają. Upewnij się, że w tytule znajduje się słowo kluczowe oraz to, że Twoje opisy i tytuły zachęcają do kliknięcia.

Optymalizacja Bounce rate

Bounce rate, czyli po prostu współczynnik odrzuceń. Oblicza się go na podstawie tego, jak wiele osób odwiedza Twoją witrynę, przegląda witrynę i opuszcza ją bez oglądania innych stron. 

Może to być znak, że Twoja strona nie jest wystarczająco angażująca. 

Aby obniżyć współczynnik odrzuceń, powinieneś zacząć od sprawdzenia szybkości strony. Jeśli czas ładowania jest długi, zapoznaj się z zaleceniami Google i usprawnij jej działanie.

Optymalizacja czasu przebywania na stronie

Brzmi niezbyt poważnie, ale to właśnie bardzo ważny element. 

Czas przebywania na stronie może być zoptymalizowany przy użyciu tych samych rzeczy, co współczynnik odrzuceń. Musisz się upewnić, że dostarczasz interesujące, istotne treści, które są łatwe do czytania, a strona ładuje się odpowiednio szybko. Im lepsze doświadczenie użytkownika, tym dłuższy będzie czas przebywania na stronie.

 

Inne przydatne skróty: SEM, SMO, SERP, SMM i ruch organiczny

SEM (Search Engine Marketing) – strategie i działania marketingowe stricte związane z wyszukiwarkami internetowymi. 

SMO (Social Media Optimization) – jest to dostosowanie witryny na potrzeby promowania jej na mediach społecznościowych.

SERP (Search Engine Results Page) – strona wyników wyszukiwania, czyli to,co wyświetla się po wyszukaniu danego słowa w np. Google. 

SMM (Social Media Marketing) – dotyczy promocji poprzez media społecznościowe. 

Ruch organiczny – jest to ruch użytkowników trafiających na stronę bezpośrednio z wyników wyszukiwania i bez pomocy jakiejkolwiek reklamy.